ZLATA KNJIGA LJUBLJANSKE NORMALKE 1811-1820
Ob tem času slovenski učenci in dijaki že uživajo svoje zaslužene počitnice. Nekateri med njimi so za svoj trud prejeli pohvale, priznanja ali nagrade s strani šole in ravno v povezavi s nagrajevanjem smo se ob koncu tega šolskega leta v arhivu odločili za arhivalijo na to temo – pričujoča arhivalija meseca izhaja iz fonda ene najstarejših ljubljanskih šol, ustanovljene leta 1773. Leto kasneje je bil izdan splošni šolski zakon, ki je v 22. členu določal, da se najzaslužnejšim učencem ob koncu leta za nadaljnjo spodbudo priznajo nagrade, vendar ne omenja nobenih knjig[1]. Leta 1775 se je v Methodenbuch für Lehrer der deutschen Schulen in den kaiserlich-königlichen Erbländern avtorja Johanna Ignaza von Felbigerja, prvič pojavilo poglavje o knjigi z imeni najbolj pridnih učencev, iz katere bi naj brali njihova imena ob podeljevanju nagrad[2]. Felbiger je priporočal po opravljenem spraševanju izrekanje pohval ter podeljevanje nagrad najboljšim učencem ob koncu leta v prisotnosti njihovih staršev ter posvetnih in cerkvenih dostojanstvenikov[3].
Priložnosti primerne so morale biti zlate knjige, ki so bile vezane v platno, rdeče ali rjavo usnje, včasih okovane ter zlato obrezane. Na naslovni strani so bili različni nazivi: Zlata knjiga, Zlate bukve, Častna knjiga, Buch der Ehre, Ehrenbuch. Uvodni tekst je bil različno obširen, pisan v slovenskem ali/in nemškem jeziku. Kateri jezik je prednjačil, je bilo odvisno od učitelja pa tudi političnih okoliščin. Večina vpisov je v slovenskem jeziku, vendar začnejo prevladovati po letu 1848. Poprej sta po trenutno znanih virih samo dva: iz Bohinjske Bistrice in Ljubljane[4]. Z ukinitvijo razdeljevanja šolskih daril v ljudskih šolah leta 1868 so začeli opuščati vpisovanje v zlato knjigo.
Ljubljanska normalka je pričela 2 leti po ustanovitvi z izvajanjem pouka v štirih razredih. Leta 1789 se je preselila v novo preurejeno poslopje nekdanjega frančiškanskega samostana na današnjem Vodnikovem trgu, kjer sta delovala tudi licej in risarska šola[5]. Pod francosko okupacijo je bila preimenovana v primarno šolo – École primaire. V času Ilirskih provinc je ravnateljevanje prevzel Valentin Vodnik, ki je kot šolski nadzornik dosegel uvedbo slovenščine kot učnega jezika v začetne in srednje šole na Kranjskem[6].
Iz tega obdobja izhaja zlata knjiga, ki velja za najstarejšo zlato knjigo z uvodom v slovenskem jeziku. Naslovnica je brez napisa; knjiga se začne z besedilom: »Némshko-franzoska shola. Simski hod 1811.« Nadalje sledi: »Najgorshi vuzhenzi, ktiri so se tako vedli, de saslushio v slate bukve sapisani biti:« Uvod je samo v slovenskem jeziku; imena učencev so zapisana v slovenskem jeziku z nemško obliko zapisa. Namesto j je uporabljen y (Golmayer), č – zh (Zherne, Valenzhizh), c – z (Ignaz, Vidiz)), z – s (Jannes).
V poletnem semestru je uvodno besedilo sprva v slovenskem in nato nemškem jeziku, medtem ko so imena učencev pofrancozena, priimki pa zapisani kot že zgoraj omenjeno. Tako najdemo med imeni učencev s slovenskimi priimki imena François, Gregoire, Jean, Luc, André, Ignace, Jacques, Philippe itd.
Pofrancozenje imen traja samo do leta 1814, ko so ponovno ponemčena. Nedvomno je v knjigi uporabljen jezik odražal politično situacijo tistega časa – malce ironično pa je, da je ob francoski uvedbi slovenščine v šolo in urade šolnikova roka, ki je s črnilom za vedno obeležila dosežke »najgorshih vuzhenzev«, imena teh Slovencev pofrancozila.
Hana Habjan, arhivistka
Vir:
SI_ZAL_LJU/0224, Ljubljanska normalka, t. e. 16, a. e. 90, Zlata knjiga, original, papir, folirana rokopisna knjiga z zlato obrobo, 17,5 x 11,5 cm, trde platnice, vezano rjavo usnje s slepim tiskom, odtisnjen habsburško-burgundski grb cesarskega orla s srčnim ščitom, 30 popisanih in 56 nepopisanih listov, slov., fr. in nem. j.
Literatura:
Allgemeine Schulordnung fiir die deutschen Normal – Haupt – und Trivialschulen in sämmtlichen Kaiserlich-Königlichen Erbländern d. d. Wien den 6ten Dezëmber 1774, Dunaj, 1774.
Jeras, Eva: Zlate knjige. Naši razgledi, 23. avgusta 1958. Str. 384.
Ostanek, France: Zgodovina Ljubljane, 3. del Zgodovina Ljubljane v novejši dobi od začetka 18. stoletja do osvoboditve, Splošnoizobraževalno šolstvo v Ljubljani v razdobju 1774 do 1941. 1955. Tipkopis.
Pavlič, Slavica: Zlata knjiga poljanske osnovne šole. Loški razgledi, 43, 1996. Str. 50-58. Elektronski vir na: http://www.dlib.si/?URN=URN:NBN:SI:DOC-CLPJV28C
Opombe:
[1] Allgemeine Schulordnung.
[2] Jeras: Zlate knjige, str. 384.
[3] Pavlič: Zlata knjiga, str. 50
[4] Jeras: Zlate knjige, str. 384, Jeras leta 1958 navaja obstoj samo ene takšne knjige, dodajamo pa še zlato knjigo iz fonda Ljubljanske normalke: SI_ZAL_LJU/0224, Ljubljanska normalka, t. e. 16, a. e. 90.
[5] Ostanek: Zgodovina Ljubljane, str. 3, 7.
[6] Ostanek: Zgodovina Ljubljane, str. 12.